X
تبلیغات
زولا
تاریخ : سه‌شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1393 | 12:09 | نویسنده : محمد میر

مساعدتِ بیابان‌ها برای کاهش گرمای جهانی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مناطق خشک که جزو بزرگترین اکوسیستم‌های کره زمین محسوب می‌شوند حجم غیرقابل تصوری از کربن را به خود جذب کرده و بدین ترتیب به مقابله با پدیده گرمای جهانی می‌پردازند.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بالا رفتن حجم دی اکسید کربن در جو به نظر می‌رسد که بیابان‌ها، حجم بیشتری از گازهای گلخانه‌ای را جذب کرده و بدین ترتیب اثرات مخرب این گازها را کاهش می‌دهند.

«دیو اوانس»، استاد دانشگاه دولتی «واشنگتن» با بیان مطلب فوق گفت: بیابان‌ها در آمریکا یک گودال بزرگ برای دفن دی اکسید کربن محسوب می‌شوند چرا که به محض بالا رفتن حجم دی اکسید کربن در جو، بیابان‌ها نیز ظرفیت خود در جذب دی اکسید کربن از جو را افزایش می‌دهند.

وی افزود: بیابان‌ها تا حدود زیادی از ورود بیشتر گاز دی اکسید کربن به جو جلوگیری کرده و با وجود اینکه نمی‌توانند همه این گاز را جذب کنند اما کمک موثری در زمینه ذخیره این گاز محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، نتایج این مطالعه که در نشریه «Nature Climate Change» منتشر شد نشان می‌دهد با افزایش حجم گاز دی اکسید کربن در جو، فعالیت «ریزوسفر» نیز افزایش می‌یابد. ریزوسفر یک منطقه غنی از میکروب‌ها در اطراف ریشه گیاهان است که برای انجام فتوسنتز، کربن جذب می‌کند و این تعامل، سبب افزایش ظرفیت جذب کربن در خاک می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی کردند زمین‌های خشک در آینده 4 تا 8 درصد از حجم فعلی گاز دی اکسید کربن در جو را جذب خواهند کرد.  • آفساید
  • قالب میهن بلاگ