تاریخ : دوشنبه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1393 | 12:51 | نویسنده : محمد میر
co2.jpg

برای اولین بار در 800 هزار سال گذشته

رکورد جهانی «حجم CO2 در جو» شکسته شد

کارشناسان محیط زیستی اعلام کردند در ماه آوریل برای نخستین بار طی 800 هزار سال گذشته میانگین حجم دی‌اکسیدکربن موجود در جو از 400 پی‌پی‌ام فراتر رفته است.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ثبت این رقم طی 800 هزار سال اخیر یک رکورد محسوب می‌شود. البته نیازی به توضیح نیست که غلظت سایر گازهای آلاینده نظیر متان، اوزون و اکسید نیتروژن نیز به اوج رسیده است. افزایش این گازها که مانند یک مانع عمل می‌کنند از انتقال گرمای زمین به بالای جو و به سمت فضا جلوگیری می‌کند. گذر از شاخص 400 پی‌پی‌ام به خودی خود به منزله افزایش قابل ملاحظه‌ دمای هوا خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه ان‌بی‌سی، متخصصان مرکز مطالعات اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) می‌گویند: بیشترین افزایش میزان دی اکسید کربن در جو طی 100 سال اخیر رخ داده است.

این کارشناسان تاکید دارند: فعالیت‌های بشری عامل افزایش میزان دی اکسید کربن به 120 پی‌پی‌ام از عصر پیش از صنعتی شدن بوده و 90 درصد این میزان افزایش‌ها طی قرن اخیر رخ داده است.

جیمز باتلر، مدیر بخش نظارت جهانی NOAA نیز خاطرنشان ساخت: این رقم در همین مرحله متوقف نشد و نه تنها غلظت آلاینده‌ها افزایش یافت بلکه بر میزان و شدت تولید آنها نیز افزوده شد و این افزایش از سالانه 0.7 پی‌پی‌ام در اواخر دهه 50 میلادی به 2.1 پی‌پی‌ام طی دهه اخیر رسید.  • آفساید
  • قالب میهن بلاگ