تظاهرا نیویورک با حضور چهره های سرشناس انجام شد

معترضانی که خواستار اقدامات فوری برای مقابله با گرمایش زمین هستند روز یکشنبه در بیش از دو هزار نقطه جهان از جمله نیویورک راهپیمایی انجام داده اند.  

اعتراضات خیابانی تحت عنوان "راهپیمایی مردمی برای آب و هوا" برای مهار تصاعد گازهای کربنی پیش از اجلاس آب و هوای سازمان ملل در نیویورک انجام می شود.

تظاهرات عظیمی از جمله در نقاط مختلف اروپا و همچنین استرالیا انجام شده است.

در منهتن نیویورک هم ده ها هزار نفر در راهپیمایی ای که بان کی مون دبیر سازمان ملل متحد در آن حاضر بود شرکت کردند.

آقای بان به خبرنگاران گفت:‌ "سیاره زمین محل زندگی نسل های آینده ما خواهد بود. چاره دیگری (جز حفظ زمین) نداریم چون سیاره دیگری مثل زمین نداریم."

جین گودال فعال برجسته محیط زیست، ال گور معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا و سگولین رویال وزیر اکولوژی فرانسه هم در این راهپیمایی دبیر کل سازمان ملل را همراهی می کردند.این تظاهرات در آستانه اجلاس سازمان ملل درباره گرمایش برگزار می شود

سازمان دهندگان راهپیمایی منهتن گفتند که به اندازه ۵۵۰ اتوبوس حامل تظاهرکنندگان در آن حضور یافتند که بزرگترین تظاهرات در این زمینه در پنج سال اخیر است.

آنها گفتند که هدفشان تبدیل مساله از یک نگرانی زیست محیطی به یک مساله عمومی است که تک تک آدم ها باید نگران آن باشند.

بازیگر هالیوودی لئوناردو دی کاپریو هم در این تظاهرات شرکت داشت. او هفته پیش به عنوان نماینده سازمان ملل در امور تغییرات جوی انتخاب شد.

در استرالیا سازمان دهندگان گفتند که ۲۰ هزار نفر در تظاهرات ملبورن شرکت کردند و از تونی ابت نخست وزیر خواستند برای مقابله با این مشکل بیشتر تلاش کند.

فیل مرسر خبرنگار بی بی سی در سیدنی می گوید که تظاهرکنندگان نگرانند استرالیا در صورت عدم مهار گرمایش با خشکسالی، آتش سوزی های طبیعی و توفان های بیشتری روبرو شود.گفته می شود تظاهرات هایی در دو هزار محل در اطراف جهان برگزار شده

روز سه شنبه سازمان ملل میزبان اجلاس تغییرات جوی در نیویورک خواهد بود. قرار است سران ۱۲۵ کشور در آن شرکت کنند.

آخرین اجلاس کره زمین، اجلاس کپنهاگ (دانمارک) در سال ٢٠٠٩ بود که به شکست انجامید.

تلاش اجلاس نیویورک ایجاد انگیزه سیاسی برای توافق بر سر یک معاهده اقلیمی جهانی است که تا پایان سال ٢٠١٥ توسط همه دولتها امضا شود.

دبیر کل سازمان ملل خواستار تعهد رهبران کشورهای مختلف برای کاهش تولید دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای شده و از کشورهای ثروتمند خواسته است به کشورهایی که بزرگترین ضربه ها را از گرم شدن کره زمین دیده اند، کمک کنند.  • آفساید
  • قالب میهن بلاگ